Článek

Stavitel - článek: S modernizací bytu či domu pomůže materiál starý tisíce let. Hodí se na dlažbu, kuchyň i stěny

Stavitel - článek: S modernizací bytu či domu pomůže materiál starý tisíce let. Hodí se na dlažbu, kuchyň i stěny

S modernizací bytu či domu pomůže materiál starý tisíce let. Hodí se na dlažbu, kuchyň i stěny

 

Při stavbě nového domu nebo rekonstrukci bytu je nutné zvolit odolné a příjemné materiály. Teracové výrobky jsou díky svým vlastnostem praktickou volbou do jakéhokoli prostoru, ať už jde o designové prvky nebo podlahu.

 

Teracová dlažba má totiž oproti ostatním podlahovým krytinám řadu podstatných výhod. Základním materiálem teraca je kámen, dlažba proto vyniká vysokou povrchovou odolností a nosností. Díky tomu najdeme tento typ podlah i v tisíce let starých stavbách. Zpravidla se teracová směs lila na podklad přímo na místě pokládky a následně se brousila. Šlo o velice náročný postup, proto se dnes mnohem častěji používají teracové dlaždice. Teraco je převážně přírodní materiál, zhruba 70 % tvoří teracová nebo mramorová drť. Proto se hodí do všech více namáhaných prostor, jako jsou chodby, technické místnosti, garáže, ale také díky mrazuvzdornosti materiálu také na balkony nebo terasy.

 

„Teraco, někdy také označované jako umělý kámen, patří mezi nejstarší konstrukce podlah vůbec. Dlaždice mají ostré hrany a při správném položení a zaspárování tvoří jednolitou plochu, proto je teracová dlažba velmi snadná na údržbu a čištění. Při správném zacházení se životnost teracové dlažby prodlužuje a je prakticky neomezená,“ říká Radek Hlavinka, ředitel společnosti Cidemat Hranice, která se výrobou dlažby zabývá již 30 let.

 

Na rozdíl od jednolitých typů podlah je u dlaždic také mnohem jednodušší provádět rekonstrukci, stačí vyměnit ty dlaždice, které jsou povrchové poškozené. Celá plocha se následně jemně přebrousí a znovu naimpregnuje. Výsledkem je absolutně rovná a krásná podlaha, která vypadá jako nová.

 

Ještě v polovině minulého století šlo o jeden z nejpoužívanějších materiálů při tvorbě podlah. Poté popularita teraca začala klesat, začalo být vnímáno jako nevýrazný šedý materiál a nahrazováno jinými materiály, zejména umělými. To se však v posledních desetiletích změnilo a dnes teracové prvky nechybí v portfoliu předních světových designérů nebo architektů. „Jde o nadčasový, přírodní a velmi odolný materiál. Jedním z velkých benefitů teraca je široká škála barev, kreseb a vzorů, snadno lze vytvořit i velmi netradiční technické provedení či barevnou kombinaci s podlahou. Kresbu teracových dlažeb tvoří mramorová, teracová nebo vápencová drť různých barev a frakcí. Dlažbu je možno barvit pigmenty do cementu, lze použít skleněnou drť nebo provádět i různé intarzie či loga v ploše. Teraco proto stále častěji nachází široké využití jako dekorativní prvek,“ potvrzuje Radek Hlavinka z Cidemat Hranice.

 

 

Moderní design v kuchyni i na schodech

Teracové dlaždice už dnes nejsou určeny výhradně na podlahy, jedná se i o důležitý designový prvek při plánování celého domu nebo bytu. Využít větší desky z teraca je možné i na stěny nebo nábytek. Díky své imitaci kamene vytvoří dojem výjimečnosti i teracová kuchyňská linka, jídelní ostrůvek zapuštěný v místnosti nebo lem u krbu. Materiál je svou pevností velmi odolný proti poškození od padajícího nádobí nebo proříznutí ostrým nožem. Využití nalezne teraco také při stavbě schodiště nebo jako trvanlivé parapetní desky.

 

Výrobci dnes myslí vedle designu i na ekologii, šetrnost materiálu vyplývá z jeho přírodního složení a také proto jeho obliba ve stavebnictví stále roste.