Článek

Využití teracové dlažby v průmyslu

Využití teracové dlažby v průmyslu (Časopis Povrchové úpravy,ročník 21.,číslo 4)

Houževnatost, pevnost, krása, variabilnost, barevnost a ještě mnoho dalších výborných vlastností bychom mohli vyjmenovat o jednom základním materiálu pro stavebnictví – kamenu. Jeho základní vlastnosti, a výhody moderní výrobní technologie, slučuje do svých vlastností a  za optimální cenu, dnes již velmi známá a používaná - teracová dlažba.

Především pevnostní vlastnosti teracové dlažby se nejčastěji uplatňují tam, kde je podlaha vysoce namáhána provozem. Jedná se především o průmyslové haly, supermarkety, prodejny, sklady, montážní haly a servisy. Zde všude je podlaha namáhána bodovým zatížením, většinou transportními prostředky, navíc kombinované s dynamickými silovými účinky.

Odolnost podlahy proti opotřebení a povrchovému namáhání a její kvalita, je pak dána únosností povrchové vrstvy v souvislosti s dobrou otěruvzdorností. Právě tyto vlastnosti, důležité pro kvalitní  podlahu v průmyslu i obchodu, teracová dlažba splňuje. Nevýhodou však je její nízká odolnost proti kyselinám a louhům, které povrch teracových dlažeb chemickou reakcí narušují.

Teracová dlažba TEREZA je díky moderní výrobní technologií a použitého materiálu velmi hutným mikrobetonem. Své vlastnosti již mnohokrát potvrdila při správném položení v řadě velkých supermarketů, průmyslových hal, servisů osobních i nákladních vozů, výrobních prostor, pneuservisů  a skladů. Avšak ani její výborné vlastnosti nedokáží zabránit jejímu prasknutí, pokud vlivem zatížení, ale především vlivem nekvalitní práce při pokládce dojde k porušení betonového lože a k porušení soudržnosti spodních vrstev. S těmito poruchami se nejčastěji setkáváme při řešení případných reklamací. Při vyjmutí prasklé dlaždice je podkladní betonové lože rozdrceno na písek, na dlaždici není stopy po betonu nebo betonové lože není spojeno se základovou deskou – mastnota, hlína, prach.

Další její velkou výhodou a předností je variabilita v barevnosti nejen používáním různých drtí o různých frakcích, ale i možnost barvení dlaždic do hmoty. Tato vlastnost prakticky může splnit velmi náročné požadavky projektanta a investora na barevné řešení interiérů a možnosti vytváření dělení ploch – vymezení prostorů.

            Krása se však musí udržovat a každého provozovatele zajímají náklady spojené s úklidem používaných ploch. Povrch teracových dlažeb je vyleštěn a proto náklady na úklid jsou velmi nízké. Velmi dobře se dlažba umývá, kdy pro běžný úklid postačují mycí prostředky s pH =7, což znamená, že nezatěžují životní prostředí.

Pro snížení běžných nákladů na úklid podlahových ploch z teracové dlažby doporučujeme vždy investorovi po položení a zaspárování  provést první impregnaci povrchu teracové dlažby. Provedená impregnace je jednoduchá a má pro další používání velký význam. Impregnace uzavře povrch dlažby, jako na přírodním kameni, zvýrazní barevnost a kresbu kamene a zamezí vnikání špíny do povrchu dlažby. Údržba takto ošetřené plochy je pak snadná za použití běžných neutrálních čistících prostředků, protože případná špína na povrchu dlažby „nedrží“.

Velmi snadná je také případná renovace položené plochy z teracové dlažby. Teracová vrstva je tloušťky cca 12mm. Proto při renovaci se provede jen přebroušení celé plochy, kdy z povrchu se ubrousí cca 0,5mm. Tím uživatel dostává „úplně novou a absolutně rovnou „ podlahovou plochu  za velmi optimální náklady.

   Teracová dlažba patří dlouhodobě mezi nejpoužívanější podlahové materiály nejen v obchodních centrech, ale také v průmyslu. Při dodržení základních postupů při pokládání, impregnaci a údržbě investor či provozovatel získává velmi vděčnou, pevnou a houževnatou podlahu, která splní všechny jeho požadavky.

 

6. 5. 2020

Teracové a betonové kruhy

Pro letošní sezonu jsme pro vás připravili zajímavé řešení venkovních ploch a chodníků - teracové a betonové kruhy. Vše o kruzích zde:

Teracové a betonové kruhy