Další z možných úprav tvořily betonové dlažby, zpravidla špatně položené s nekvalitním povrchem. Často pak docházelo k uvolňování jednotlivých dlažebních kostek.
Na kvalitní položení dlažby má vliv především správně odvodněná pláň, správně upravená podkladní vrstva a lože pod betonovou dlažbou. Je-li tato etapa zhotovení chodníku špatně provedena, bude se i sebekrásnější dlažba po zimním období „houpat!.
Typ plochých dlažeb
Pro budování nových chodníků, přístupových cest, parkových ploch a pěších či cyklistických stezek vyrábíme v našem závodě CIDEMAT Hranice, s.r.o. ploché, dvouvrstvé, betonové dlažby hladké i s reliéfem s obchodním názvem BEATRIX. Vyrábí se vibrolisováním na lisu OCEM. Vrchní, nášlapná vrstva může být probarvena do hmoty. Dlažby mají následující parametry:
-
Rozměry 300x300x35 mm s tolerancí ±1mm
-
Pevnost v tlaku ohybem: min. 3850 N
-
Obrusnost: max. 25 cm3
Provedení krytu – návrh
Dlažba BEATRIX je vhodná pro zpevnění nemotoristických komunikací. V některých případech je možné ji pokládat i tam, kde je omezená motorová doprava (např. příjezdy k budovám).
Při návrhu krytu je důležité znát:
-
Návrhovou úroveň porušení včetně všech hledisek, pro která bude dlažba používána
-
Typ prostředí, ve kterém bude kryt vybudován – únosnost podloží, namrzavost zeminy a vodní režim v podloží.
Podkladní vrstva
Pro zpevnění nemotoristických komunikací s návrhovou úrovní D>3, což jsou chodníky, pěší stezky, parkové plochy aj., se použijí nestmelené podklady nebo podklad ze stabilizace SIII podle ČSN 736125.
Pro zpevnění nemotoristických komunikací s návrhovou úrovní porušení D 3 (omezený provoz lehkých vozidel) se použijí podklady z kameniva stmeleného hydraulickým pojivem podle ČSN 736 124 nebo z betonů B 10 a B 12,5 podle ČSN 732 400.
Výhodou těchto cementobetonových podkladních vrstev je poměrně malá tloušťka a menší citlivost k nehomogenitě podloží. U těchto podkladů je důležité provedení dilatačních spár ve vzdálenosti max. pětadvacetinásobku jejich tloušťky. Spáry jsou řezané se zálivkou. V případě, že dilatační spáry nejsou provedeny, může docházet ke vzniku nepravidelných trhlin a následně ke vzdouvání krytu a vzájemnému nasouvání dlaždic.
Ložní vrstva a výplň spár
Betonové dlaždice BEATRIX se pokládají do pískového nebo maltového lože v závislosti na durhu podkladní vrstvy.
-
Pískové lože se provádí z drobného těženého nebo drceného kameniva, případně jich směsí. Používá se u nestmelených podkladů. Tento materiál nesmí obsahovat z více než 5 % hmotnosti částice menší net 0,05 mm. Minimálně požadovaná tloušťka lože z drceného kameniva frakce 0-4 mm po zhutnění je 30 mm. Pro lože ze štěrkopísku 0-8 mm je tato tloušťka 40 mm.
-
Maltové lože z cementové malty MC 10 se použije na stabilizovaných podkladech nebo podkladech stmelených hydraulickými pojivy. Minimální požadovaná tloušťka lože po zhutnění je 30 mm. Spáry mezi jednotlivými dlaždicemi nemají být větší než 3 mm a vyplňují se nestmeleným materiálem. Po vyplnění se spáry polévají vodou. Dlaždice s reliéfem je mono pokládat do maltového lože na sraz.
Na podkladem z betonu lez pro vyplnění spár použít i speciální kompozitní hmoty na silikátové bázi, které zajistí dlouhodobé spojení dlažby s podkladem.
Odvodnění povrchu
Doporučený minimální podélný sklon krytu z betonových dlaždic je 0,5 %. Příčný sklon by měl být střechovitý nebo jednosměrný, v rozmezí 2 až 3 %.
Dlažba se pokládá:
-
U chodníků směrem k vozovce do odvodňovacího systému vozovky.
-
U stezek pro pěší a cyklisty mimo zastavěná prostranství směrem k hraně koruny komunikace.
Požadované převýšení dlaždice nad obrubníkem při odvedení vody na odvodňovací prožek vozovky je min. 10 mm.
Efektivním a působivým řešením odvodnění ploch je použít liniových odvodňovačů typů ACO, Haurathon, Faserfix aj.
V okolí domů, v zahradách a okolí bazénů je možné místo dlažby BAEATRIX použít také teracové dlažby ORNELA s reliéfem. Tyto dlažby jsou opět dvouvrstvé s vrchní vrstvou s teracovou kresbou s stejným reliéfem jako dlažba BEATRIX.