Článek

CIDEMAT Hranice, s.r.o. - Teraco je tradiční materiál používaný již před řadou tisíc let.

CIDEMAT Hranice, s.r.o. - Teraco je tradiční materiál používaný již před řadou tisíc let.

Beton má velmi mnoho tváří či pohledů. Můžeme jej vidět z různých úhlů použití, či našich požadavků uživatele. Odborníci mohou prohlásit, že má i svoji duši.

Jedním ze specifických druhů betonů, který nás doprovází ve stavebnictví obrovskou spoustu let, kombinující pevnost, houževnatost, odolnost, trvanlivost, ale také především krásu kameniva, jako základní komponenty, je teraco.

Teraco je jedna z velmi zajímavých tváří betonu, a to díky nejen pohledu, ale také díky řadě specifických požadavků a vlastností. Teraco v různých podobách je specifický beton, který patří k nejdéle užívanému betonu ve stavebnictví a prakticky se s ním setkáváme více než 4000 let, na různých stavbách, ve všech možných formách.

Ve své velmi dlouhé historii prošlo teraco a teracové výrobky dlouhým vývojem a to, že  není starým materiálem svědčí to, že je neustále v různých formách napodobováno či imitováno i v jiných výrobcích.

Dříve jsme se s teracem setkávali na stavbách ve formě litého teraca = jednolitých ploch, ve všech možných podobách. Tyto teracové podlahy se vyznačovaly perfektním řemeslným provedením, absolutní rovinou, a především jednou ze základních výborných vlastností teraca – obrovskou variabilitou ve vzorech, kresbách a barvách, s možností obrovských kombinací a možností snadného vytváření obrazců či dělení ploch v podlahách. Nevýhodou však bylo dlouhé zdržení na stavbách, kdy nalitá teracová směs musela na místě vytvrdnout pro možnost následného provedení broušení, leštění a dalších finálních postupů.

Požadavky stavebnictví na zefektivnění a zrychlení stavby, ve spojení s návazným rozvojem způsobů vibrolisování, přinesla velký rozvoj výroby teracových dlažeb a teracových výrobků, které se následně ve velkém začaly ve výstavbě užívat.

Více se dozvíte na https://www.betonserver.cz/aktuality/cidemat-hranice-sro-teraco-je-tradicni-material-pouzivany-jiz-pred-radou-tisic-let-2019-11-14

6. 5. 2020

Teracové a betonové kruhy

Pro letošní sezonu jsme pro vás připravili zajímavé řešení venkovních ploch a chodníků - teracové a betonové kruhy. Vše o kruzích zde:

Teracové a betonové kruhy